Realizator projektu: Fundacja Akademia Rozwoju

Okres realizacji projektu: 01.06.2024 – 30.09.2025

Obszar realizacji projektu: województwo podkarpackie

Wartość projektu: 733 450,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 623 432,50 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

OPIS PROJEKTU:

Fundacja Akademia Rozwoju uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Akademia sukcesu”.

Projekt realizujemy, aby dostosować pracodawców z terenu województwa podkarpackiego oraz ich pracowników do zmian poprzez wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, który uwzględnia zagrożenia dla zdrowia, za pomocą zaplanowanych działań w projekcie, prowadzących do uzyskania kompetencji w obszarze niedyskryminacji, segregacji płci i zarządzania wiekiem.

W projekcie planujemy objąć wsparciem 20 pracodawców MMŚP (mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) oraz ich 60 pracowników (w tym min. 36 kobiet) poprzez zapewnienie kompleksowego wsparcie na rzecz zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz zapewnienie dostępu do najwyższej jakości narzędzi służących edukacji pracowników i pracodawców na terenie województwa podkarpackiego.

Z projektu korzystać będą pracodawcy z sektora MMŚP (mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) z terenu województwa podkarpackiego oraz ich pracownicy w tym  przedsiębiorstwa oraz ich pracownicy posiadających siedzibę/oddział/miejsce wykonywania działalności na obszarze miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, tj.: Przemyśla, Sanoka, Jasła, Jarosławia, Mielca, Krosna, Dębicy, Niska, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Przeworska oraz na obszarze objętym: Programem Strategicznym Rozwoju Bieszczad, Programu dla Rozwoju Roztocza, Inicjatywą Czwórmiasto.

Efektem projektu będzie wsparcie pracodawców w zakresie poprawy środowiska pracy oraz ich pracowników w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym, równości kobiet i mężczyzn, a także uzyskanie kwalifikacji zawodowych oraz poprawa przez nich sytuacji na rynku pracy.

#FunduszeUE   #FunduszeEuropejskie

OPIS DZIAŁAŃ Z ZAKRESU RÓWNOŚCI SZANS ORAZ DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ, CYFROWEJ, INFORMACYJNEJ I KOMUNIKACYJNEJ

Działania rekrutacyjne do projektu prowadzone są z zachowaniem zasady równości szans ze względu na płeć, wiek, rasę, wyznawaną religię, światopogląd lub orientację seksualną. Podczas rekrutacji wykorzystywany jest przekaz niestereotypujący (np. język, grafika) oraz wrażliwy na płeć (np. w miarę możliwości używanie żeńskich/męskich końcówek lub form bezosobowych). W celu zakwalifikowania się do projektu potencjalni uczestnicy weryfikowani są pod względem spełnienia kryteriów dostępu, natomiast bez znaczenia jest wyznawana przez osoby religia, światopogląd czy pochodzenie. Działania rekrutacyjne prowadzone są
z zachowaniem dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami. W formularzu zgłoszeniowym zamieszczono pytanie dotyczące specjalnych potrzeb osób kandydujących do Projektu wynikających z niepełnosprawności. Beneficjent pozyskuje te informacje, po to aby możliwie jak najlepiej odpowiedzieć na wszelkie ewentualne potrzeby takich osób. Istnieje możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie z rekruterem, który służy pomocą w wypełnieniu dokumentów rekrutacyjnych. 

Biuro projektu jest dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Zajęcia organizowane są w budynkach/salach zlokalizowanych na parterze budynku lub w budynkach wyposażonych w podjazdy/windy. Sale są wyposażone w sprzęt niezbędny do realizacji zajęć. Sale, w których odbywają się zajęcia są dostosowywane do ewentualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które są zgłaszane przez UP. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to Beneficjent będzie dopasowywał materiały szkoleniowe czy też zasady organizacji zajęć dla osób z niepełnosprawnościami czy innymi upośledzeniami np. osoby niewidome, głuchonieme czy z chorobami psychicznymi (np. pomocą asystenta osoby z niepełnosprawnością, pomoc tłumacza przewodnika, wydłużenie czasu trwania zajęć/szkoleń – potrzeba tłumaczenia na język migowy, częstsze i dłuższe przerwy w zajęciach itp.).

Ponadto, osoby z niepełnosprawnościami traktowane są preferencyjnie na etapie rekrutacji (przyznawane są im dodatkowe punkty premiujące).

Kadra projektu została powołana z uwzględnieniem zasady równości płci w dostępie do stanowisk projektowych. Personel projektu został przeszkolony w zakresie równości szans i niedyskryminacji. Zarządzanie projektem prowadzono w sposób gwarantujący zrównoważony udział obu płci w procesach decyzyjnych oraz działania na rzecz równości płci. Zespół projektowy ma możliwość korzystania z elastycznych godzin pozwalających na godzenie życia zawodowego i prywatnego.

Realizacja działań w ramach projektu odbywała się z zachowaniem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkania realizowane są w miejscach dostosowanych do możliwości poszczególnych Uczestników/-czek projektu (zarówno uwzględniając ich predyspozycje psychologiczne, jak i ograniczenia fizyczne) – uwzględniając dane przekazane na etapie rekrutacji. Materiały dydaktyczne są dostosowane do potrzeb UP. Treści przekazywane w trakcie spotkań są niestereotypizujące, używany jest język wrażliwy na płeć. Doradca zawodowy przestrzega równouprawnienia płci w kontekście określania profilu zawodowego i możliwości kształcenia w różnych zawodach w zależności od predyspozycji osobowościowych, potrzeb i możliwości a nie płci.

Beneficjent dostosował materiały promocyjne dla osób słabowidzących poprzez wprowadzenie elementów kontrastowych, materiały dostępne są również w wersji elektronicznej; przygotowano stronę internetową (strona www. jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niedowidzących); w przygotowanych materiałach wykorzystano prosty język – łatwy do czytania. Na stronie internetowej projektu znajdują się dokumenty rekrutacyjne. Dokumenty te, jak również materiały wykorzystywane podczas zajęć/spotkań (w tym materiały informacyjne) umożliwiają przeszukiwanie treści.

ZADANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE:

* wsparcie dla 60 UP – pracowników MMŚP

* 5 grup po śr. 12 os.; 32 h/grupę; 4 moduły, śr. 8h/moduł; śr.8 spotkań indywidualnych  
         po śr. 4h/grupę

* Moduły:

  1. „Pracuję. Nie dyskryminuję”
  2. „Różność = Równość”
  3. „Mówię NIE dla MolestowaNIE!”
  4. „Lider = KOBIETA”

* wsparcie dla 20 pracodawców (MMŚP)

* indywidualne spotkania pracodawców z doradcą: wsparcie przeznaczone dla pracodawców wymagających wsparcia w obszarze identyfikacji dyskryminacji/ molestowania/brak zarządzania wiekiem w organizacji oraz w obszarze wdrożenia zaleceń specjalisty w tej materii (odpowiedniej polityki wdrożeniowej).

* 4 moduły:

1. Weryfikacja czy zachodzą przejawy dyskryminacji/molestowania/brak zarządzania wiekiem (4h/MMŚP/1 spotkanie)

2. Doradztwo dla firm zawierające zalecenia dla firmy (8h/MMŚP/2 spotkania) – opracowanie dokumentu planistyczno–wdrożeniowego tj. np. indywidualnego programu zarządzania różnorodnością/strategii zarządzania wiekiem czy modyfikacja regulaminu pracy/instrukcji wykonawczych w firmie

3. Wdrożenie zaleceń

4. Audyt wprowadzonych zaleceń (4h/MMŚP/1 spotkanie)

* 6h/UP; śr. 2 spotkania indywidualne po śr. 3h/UP

* dla 36 Kobiet

* W trakcie indywidualnych konsultacji zbadany zostanie obszar aktualnego lub potencjalnego awansu. W trakcie konsultacji kobieta uzyska wiedzę przykładowo nt.: motywacji do działania, barier w karierze, powodów tych barier, przyczyn braku awansu lub wolniejszego awansu, wpływu umiejętności kobiet na ich sukcesy, sposób działania warunkujący sukcesy w rozwoju zawodowym, dokonana zostanie analiza czynników sukcesu.

* wsparcie dla 60 UP – pracowników MMŚP

* 5 grup po śr.12 osób; śr. 4 spotkania po śr. 6h; 24h/grupę

* W wydarzeniu udział wezmą uczestnicy projektu, jak również osoby zainteresowane tematyką dyskryminacji

* Wydarzenie „Piknik” będzie obejmować kilka modułów:

  • Konferencja stacjonarna emitowana również on-line
  • Prezentacja organizacji wspierających walkę z dyskryminacją w formie targów
  • Konsultacje ze specjalistami, np. psycholodzy, prawnicy, coachowie. Konsultacje osobiste lub anonimowe – według uznania i potrzeb osoby zainteresowanej.

* zostaną stworzone materiały filmowe (produkcja, postprodukcja, emisja)

* 6 kilkuminutowych filmów

* emisja Youtube

* materiały te będą trwałym rezultatem projektu, który będzie udostępniany zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu projektu.

CO ZAPEWNIA BENEFICJENT?

W ramach realizowanego projektu Beneficjent prowadzi działania w celu zapewnienia równości kobiet i mężczyzn:

– zrekrutowanie kobiet na poziomie min. 60% Uczestników Projektu,

– stosowanie podczas działań informacyjno-promocyjnych niestereotypowych wizerunków kobiet i mężczyzn, języka gender,

– unikanie przekazu oraz innych elementów dyskryminujących/utrwalających stereotypy ze względu na płeć,

– na stronie www. projektu są udostępnione materiały lub odnośniki do materiałów na temat zasady równości szans kobiet i mężczyzn,

– uwrażliwienie trenerów/trenerek/doradców/doradczyń na kwestie równościowe podczas prowadzenia zajęć,

– wskaźniki projektu (w tym rezultatu) zostały podane w podziale na płeć,

– równościowe zarządzanie projektem

Projekt będzie miał pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami zgodnie ze Standardami dostępności dla polityki spójności 2021-2027:

1. Standard Informacyjno-promocyjny:

– materiały do projektu dostępne są w różnych formatach np. z powiększoną czcionką, wersje elektroniczne, wersje w języku łatwym,

– dokumenty/materiały opracowane w dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami formie; unikanie skanów dokumentów, udostępnianie plików, w których możliwe jest automatyczne przeszukanie ich treści (np.pdf) oraz odczytanie przez czytniki dla osób z dysfunkcją wzroku,

– różne formy komunikacji na linii beneficjent – Uczestnik Projektu (np. email, telefon);

– wiadomości o projekcie umieszczane na stronach internetowych, z których korzystają osób z niepełnosprawnościami.

2. Standard Cyfrowy:

– opracowanie strony www. projektu zgodnie ze standardami WCAG 2.1.tak aby zapobiec wykluczeniu cyfrowemu.

3. Standard Szkoleniowy:

– terminy oraz godziny spotkań/zajęć zostaną dopasowane do potrzeb Uczestników Projektu,

– stosowanie podczas zajęć języka gender, promowanie równości szans.
4. Standard Architektoniczny/Transportowy:

– Sale dostępne dla osób z niepełnosprawnościami (m.in.: podjazdy, zajęcia na parterze, sale wyraźne oznakowane, tabliczki informacyjne ze strzałkami ułatwiającymi poruszanie się po budynku)

W JAKIM TERMINIE MOŻNA ZGŁASZAĆ SIĘ DO PROJEKTU?

Projekt „Akademia sukcesu” realizowany jest przez Fundację Akademia Rozwoju w okresie od 01 czerwca 2024 do 30 września 2025 r.

Do projektu można zgłaszać się w terminie od czerwca 2024 do grudnia 2024r.

GDZIE MOŻNA ZGŁASZAĆ SIĘ DO PROJEKTU?

  • Do biura projektu: ul. Katedralna 5/20 lok. 3, 37-700 Przemyśl
  • W formie elektronicznej na adres:  akademiasukcesu@akademia-rozwoju.org
  • Wszelkie informacje na temat projektu udzielane będą pod numerem telefonu:  669 208 172

HARMONOGRAMY:

Dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za sporządzanie oraz aktualizację szczegółowego harmonogramu udzielanego wsparcia: Łukasz Bogaczyk tel. 602 126 569

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie